jadafields28 jadafields28
  • 14-01-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 25-10-2018

we know that

[tex]2[/tex] pounds of strawberries cost [tex]\$4.50[/tex]

so

by proportion

Find the cost of  [tex]3[/tex] pounds of strawberries

[tex]\frac{4.50}{2} \frac{\$}{pounds} =\frac{x}{3} \frac{\$}{pounds}\\ \\x=(4.50*3)/2\\ \\x=\$6.75[/tex]

therefore

the answer is

[tex]\$6.75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements best explains why the difference between summer and winter temperatures is greater in Russia than in Florida?
16x=82-11y-5x=71-11y
what best describe a sound wave
In one to two paragraphs, write an essay describing what needs to happen to make a start-up business successful. Use specific examples. Your essay should demons
which scale is used to describe the magnitude of an earthquake?
The majority of American intervention in foreign affairs occurred during which event? Imperialism World War One World war 2 Cold war
Who says the following and why? "Hard-hearted you are, you gods! You unrivaled lords of jealousy—" *
the rain (fell) from the sky. personification
Tabitha wants to hang a painting in a gallery. The painting and frame must have an area of 58 square feet. The painting is 7 feet wide by 8 feet long. Which qua
Explain the subject-verb agreement rule that applies to a singular and a plural subject joined by or/nor. Demonstrate your understanding of the rule by composin