Carolinephillip Carolinephillip
  • 14-01-2015
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells snacks by weight.A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60.Predict the cost of a two-ounce bag.

Respuesta :

MarileeJoie
MarileeJoie MarileeJoie
  • 14-01-2015
The bag costs $3.60 so if you divide it by 6, for the six ounces, you get $.60, which is the price per ounce. So, for a two ounce bag, you have to multiply the price per ounce by the number of ounces, $.60 X 2= $1.20. So the price of a 2-ounce bag would probably be $1.20.
Answer Link

Otras preguntas

why was Portugal so interested in finding a sea route to Asia??
multiplies to -1120 adds to 3
Kate's swim coach informs her that she only has 35% of her workout left. Kate has swum 26 laps so far. How many laps will Kate swim in all?
The upward force on an object falling through the air is?
Linnaeus classified organisms into how many groups? 1 group 2 groups 3 groups 4 groups
A magazine advertises that a subscription price of $29.99 (for 12 issues) represents a savings of 70% from the newsstand price.What is the price of one issue at
Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. Ewan wondered if the keys were his'. B. Have you seen the movie and its sequels? C. The dog scrat
in what way was Germanys geographic location an advantage when it was on the offensive in the war
which church leader appeared to be more powerful the pope or the patriarch? why?
How does each cell accomplish a wide variety of activities? A. The plasma membrane divides up the tasks. B. All cell parts are similar. C. Molecules are transpo