20021454
20021454 20021454
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

Please Help! Show your work
At the school store, you buy 4 pencils and an eraser. The cost of the eraser is $0.85. Your total cost is $1.45. What is the cost of one pencil?

Respuesta :

justjaelol
justjaelol justjaelol
  • 11-11-2021

Answer:

it's 0.15

Step-by-step explanation:

1.45-0.85= 0.6

0.6 ÷ 4

15

Answer Link
sp6tyhvqgf
sp6tyhvqgf sp6tyhvqgf
  • 11-11-2021
1.45-0.85=0.60

0.60/4=0.15

4(0.15)+0.85=1.45
Answer Link

Otras preguntas

how many tenths equal to a one
Each of the following are functions/characteristics of chloride except: A. maintains the body’s fluid balance B. helps to maintain acid-base balance C. absor
what times what equals 59
why was there no executive under the articles
The slope of the line on a speed-time graph tells the speed. Please select the best answer from the choices provided T F
Choose the Best Score on a Quiz A) 150 points out of 250 B) 24 points out of 42 C) 75 points out of 135 D) 75 points out of 150
What is $2.50 times 7?
Which ratio is not equivalent to the other three 2/3 12/15 6/9 or 18/37
What is three fourths divided by two thirds
Faults are generally closely associated with A. monoclines. B. anticlines. C. synclines. D. symmetrical folds.