jlob08 jlob08
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jane & Jim spent the same amount of money today. If Jim spent
$5.25 on food and rode the train 3 times, and Jane spent $12.45 on
food and rode the roller coaster twice, then how much does a
token cost?

Respuesta :

Thomaspien1122 Thomaspien1122
  • 14-11-2021

Answer:4$

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Item 6 Question 1 The box-and-whisker plot represents the numbers of gallons of water needed to fill different types of dunk tanks offered by a company. a. What
What is an easy method to divide? Full explanation please. Thanks yous
how is literacy rate calculated​
What responsibility do representatives have to the people?
Jared withdrew $5 from his savings account each month for 4 months. Write a multiplication expression for the total change in his savings account balance. Then
Help please and explain
Memories about one's own life are called: self-recall historical memories myopic visions autobiographical memories
Solve the system of equation
Ravi's mass is 31 kg. His brother, Rajar, is 10 kg heavier than Ravi.Find the ratio of Rajar's mass to their total mass.​
Question 3 of 10 Jake lifts a backpack with a force of 30 N to a height of 1 meter in 4 seconds. How much work does he do on the backpack? A. 120 N B. 30 N C. 1