KarenHelpingHerKids KarenHelpingHerKids
  • 12-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Sanchez bought 2 magazines for $9.95 each and 1 book for $14.95. If the sales tax is 6%, what is the total cost of Mr. Sanchez's purchases?

Respuesta :

nekalyn
nekalyn nekalyn
  • 12-11-2021
$36.94

Add all the numbers, multiply by .06, take that number and add it to the first number
Answer Link

Otras preguntas

Why was Rashad's mom finally breaking down?
1A-What kind of function does the scatter plot model?*
in the roman catholic church, the patriarch and other bishops head the church as a group
Reflective Writing Assignment Description: This assignment will evaluate your understanding of course material as well as your ability to critically evaluate, a
a 2 qaurt bucket of paint costs $20.32. What is the price per cup?
see photo for question
Question 5 of 5 Which statement is true of the particles that make up a substance? O A. Particles in a gas have more energy than particles in a liquid. O B. Par
Rip van winkle Read:
How to find p-value?
Enter the values for the highlighted variables to complete the steps to find the sum:a = b = c = d = e = f = g =