annabellomorrison
annabellomorrison annabellomorrison
  • 13-11-2021
  • Mathematics
contestada

If you bought 12.6 gallons of gasoline as $1.20 per gallon, how much did the gasoline cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-11-2021

Answer:

15.12$

Step-by-step explanation:

Gallons = 12.6

Cost = $1.20

Gasoline Cost = ??

12.6 ×1.20

=15.12

Hence, gasoline will cost 15.12 $

pls mark me as brainliest! :D

Answer Link

Otras preguntas

Which theory explains cells and living organisms? a. science theory b. organism theory c. cell theory d. world theory
In the text, Washington discusses some benefits that African Americans have because of slavery. Write two to three sentences explaining his position.
Factor the expression 75x^2 +45x+6
How did hitler's views make the outbreak of war more likely once he came to power?
Explain how the U.S. supreme court case Miranda v. Arizona has impacted society?
Explain how the blending of traditional and new ideas within the Ottoman government helped to make it more effective.
The decay cycle: reduces the amount of dead material returns oxygen to the atmosphere cannot happen without fungi all of the above
The United States national government can be classified as __________. A.totalitarian B.unitary C.direct democracy D.democracy
Which of the following grievances from the Declaration of Independence reflects the principle of social contract? A "He has refused his Assent to Laws, the most
Which leadership style is most useful when time is abundant, quality output is essential, and enthusiasm and motivation from the employees needs to be generated