zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Positive affectivity is likely to be displayed by:
according to Karl Marx what is the source of capital profit
critically evaluate the role of a persons rights and responsibilities when executing freedom of expression during verbal interpesonal conflicts
The British government decided to tax the American colonies a. to pay off war debts. b. to teach the colonies a lesson. c. to increase the standard of living in
Who is considered to be the father of the Periodic Table? Rutherford Mosely Mendeleev Einstein
Which of the following lines from Antigone shows a result of Creon’s change in fortune, or his peripeteia?
how much milk can a lactating woman produce in one day?
Long-term alcohol use is more severe in older people than younger people because older people's body systems are generally weaker. True or false?
How many U.S. presidents have died in office? 8 9 10 11
The __________ is the system of official channels that carry organizationally approved messages and information.