jesabel118888 jesabel118888
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny went to the store with $10 and returned home
with 5 gallons of milk and $1.30 in change. What was
the cost of each gallon of milk?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

The milk is priced at $1.74/gallon

Step-by-step explanation:

If Jenny started out with $10 and ended up with $1.30 in change, she must have spent $10 - $1.30, or $8.70.

                                                        $8.70

Then the unit price for the milk is ---------- = $1.74 per gallon

                                                         5 gal

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following expressions is equivalent to -2-5?
I have received some immunizations yesterday but I'm feeling some pain and the pain is on my right shoulder
How to calculate horizontal velocity?
a number is multiplied by 12 that tree is added to the result if the number is 51 what is the original number
-6×-1=4 solve for the given variable.
Inez has 3/5 quart of orange juice. She drank 1/3 quart. How much orange juice dies she now have? Explain how you know your answer is reasonable
please help, thanksas I am struggling with this task
What 4 numbers on a rectangle give an perimeter of 28cm but an area larger than 45cm squared?
I'm so stuck on these questions. Please help ??
¿Tus amigos juegan al fútbol? (Do your friends play soccer?) Why do we use ‘al’ before futbol, instead of ‘a el’?