elisa80 elisa80
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

At a store, 4 shirts cost $25 and 6 shirts cost $37.50.

Part A:
Is there a proportional relationship between the shirts and their cost? If so, what is the unit rate for one shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2021
Yes, each shirt is $6.25.
Answer Link

Otras preguntas

which would erode more easily rock that has been weathered very little
Nativists' views of new immigrants were inaccurate because they overlooked the fact that America had been built by immigrants. A.True B.False
What is 6,346,786 rounded to the nearest hundred thousand
Why did the British feel it necessary to impose new taxes on the American colonists?
what is the counter example of when it rains it pours
What is V? If V÷-3=12
(9x-3 1/8)- (7x+1 3/8)
what was the basic units of sumerian civilization a. theocratic governments b. city-states
h(x)=4|x|-3 What is the value of h(-6)
75 is 10 less than what