BrooksMak BrooksMak
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

20) Joan bought a soft drink for 2 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 34 dollars. How much did each candy bar
cost?

Respuesta :

krisha9803 krisha9803
  • 15-11-2021

Answer:

the answer is$4

Step-by-step explanation:

he spend $2 on soft drinks and now she had 32 dollars left so she bought 8 candy and 32÷8= 4 so, she had spend$4 each on candy bars

Answer Link

Otras preguntas

if three bakers can  prepare 15 cakes in 60 minutes, how long will it take six bakers working at the same rate to prepare 20 cakes?
Euclidean Geometry poem project for 10th grade I need help 12 to 15 sentences and must use 12 terms at the least!
Which country was the site of most of the Nazi extermination camps?
How do you construct a hexagon?
write two numbers so that the numbers are in order.________;6,010;_________;5,060
Euclidean Geometry poem project for 10th grade I need help 12 to 15 sentences and must use 12 terms at the least!
How do you turn -3.625 into a fraction.
Can you please show all work how you do this and with answer 13x + 7 = 10x - 11
What is the value of n?9x27+2x31-28=n
Which best explains why DNA technology is important for disease prevention?* A. It can help detect if a person is prone to certain diseases.* B. It can manipul