Tiff2890 Tiff2890
  • 15-11-2021
  • Business
contestada

Yankee Candle sells 500 candles in a week for a price of $10 each and the average cost of producing each candle is $5. Yankee Candle's total revenue is

Respuesta :

mrg51 mrg51
  • 22-11-2021

Answer:

Explanation:

2500

Answer Link

Otras preguntas

Why would you use the revising strategy called Use Snapshots?
Which characteristic is associated with the rule of both Akbar the Great and Suleiman the Magnificent? (1) promoting equal rights for women (2) expanding the ro
Which sentence is punctuated correctly? A. Most people in Brazil speak Portuguese yet others speak Polish and German. B. Raisins are dried grapes, but, they hav
Radiation is spontaneously emitted from hydrogen-3 nuclei, but radiation is not spontaneously emitted from hydrogen-l nuclei or hydrogen-2 nuclei. Which hydrog
Why is the separation of govt. powers a requirement for a society to be free?
what does It's estoy en mi casa mean?
Which line best analyzes how the poet views nature and youth?
In order to become president, a candidate must be at least __________ years old.
Why would you use the revising strategy called Use Snapshots?
A biologist adds a vitamin solution to an enzyme/Substrate solution that requires co-factors. what will happen to the substance?