FoxycoolsXxx FoxycoolsXxx
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2.25
pounds of grapes is
$6.75. The cost of 5
pounds of grapes is
$15. Find the slope in
dollars per pound.

Respuesta :

zhengken000 zhengken000
  • 11-12-2021

Answer:

Hope this helps! <3

Step-by-step explanation:

The slope or increase in cost per pound is 3. (1 pound of grapes costs $3)

Answer Link

Otras preguntas

why did cieza de leon admire the inca road system
how do snails support and protect themselves without a skeleton
"Name the outcomes of the Berlin conference in 1884 and 1885"
$12.95 dinner; 15% tip
where dose Michael Foreman visit for inspiration for his work
Solve the equations. Give an exact and a four-decimal-place approximation.log 2X=2.3
Can someone help me with this please ? This is exponents . 3x^2(9x)^0 = ____ x____  .Please explain how you got your answer.
what is the quotient of 5.46 and 0.006? Please show work and (quotient means division)!!
1) "30 minutes is equivalent to 0.30 hours". This sentence is wrong. Why?2) the mass of the sun is 1,98x10^30 kg. what is the order of magnitude of this mass?a)
how do decomposers make sure that there are always enough minerals and other nutrients in an ecosystem?