summerh36
summerh36 summerh36
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-foot roll of waxed paper costs $4.32. What is the price per inch?

A 9foot roll of waxed paper costs 432 What is the price per inch class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-12-2021

The price per foot is $0.91

Step-by-step explanation:

A 6-yard roll of butcher paper costs 16.38

1 yard = 3 foot

6 yards = 3 times 6 = 18 foot

the cost of 18 foot is $16.38

To find price per foot, we divide the cost of 6 yards by 18

16.38÷ 18 = 0.91

The price per foot is $0.91

Answer Link

Otras preguntas

I need help with Biology. (50 points)
Solve x42=37 x 42 = 3 7 using two different strategies. Explain each strategy.
During the Carboniferous period, which occurred approximately 360 to 300 million years ago, most of Earth was covered in dense rainforests. These rainforests we
Can anyone help me with 17 A, and B please. These questions have to be right don’t need a bad grade!
Which of the following is the correct notation for the complex number 93+√-75? A) 93+5√3 B) 93+5i√3 C) 93+3i√5 D) 93-3i√5
If two figures are similar, the corresponding sides are?
organisms are living things that take in
If two figures are similar, the corresponding sides are?
the area of each square is 16 square units find the perimeter of a figure
Zoe had a board 5 1/4 feet long she cut off a piece now the board is 3 5/6 feet long how long was the piece she cut off