jelenabojovic870 jelenabojovic870
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

Some nuts cost $22/kg. How much would 150 g cost?

Respuesta :

jazziechann jazziechann
  • 12-12-2021

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

therefore, 150 g = 0.15 kg

multiply the cost by the amount

22 x 0.15 = 3.3, or $3.30

Answer Link

Otras preguntas

What was the Delian League? A. an organization of Greek women who supported the soldiers in their quest for victories over enemies B. a defensive alliance of Gr
A power station burns 75 kilograms of coal per second. Each kg of coal contains 27 million joules of energy. a. What is the total power of this power station
What happens when you move to the left of a decimal point?
What does characterization mean?
What is 2.05 rounded to the nearest tenth?
. How did feudalism offer a stable political system for Europe? Feudal serfs were reliable workers because they practiced a single skill. Feudal farms could fee
Y= 4x-1 is the equation of a straight line graph. What is its gradient?
Alg 1 Given the data set for the length of time a person has been jogging and the person's speed, hypothesize a relationship between the variables. a. I would
A block of stone measures 15 cm X 15 cm X 20 cm. What is the total surface area of the stone?(Hint: A block has six sides.)
how do you think electricity was discovered