vpinkston6629
vpinkston6629 vpinkston6629
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at a store. How much money does 32 onces of broccoli cost

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 13-12-2021

Answer:

$3.00

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

1.5 x 2 = 3

Answer Link

Otras preguntas

why would it be hard to find the ideal co2 level if the light intensity were very low
simon is making wreaths to sell. he has 60 bows,36 silk roses, and 48 silk carnations. he wants to put the same number of items on each wreath. all the items on
why is the answer to 6+1/5q=10 (20)
Which is the sentence error in this sentence? The food here is so tasty that none of the restaurants had matched up to it.
x+y=14 2x+3y=38 what is x and y
What is the different about phosphorus cycle as compared to the water , carbon and nitrogen cycles ?
who is the 18 president of the United States
how do you say " my dad's name is --- and my mom is---'
which layer of the geosphere is the largest
“Terrorist attacks can shake the foundations of our biggest buildings, but they cannot touch the foundation of America. These acts shatter steel, but they canno