Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

the circumference of a circle is 176cm.find it's radius and diameter.​
15 points. Read the excerpt from A Girl from Yamhill. He does not faint. Somehow Mother boosts him along to the parlor couch. Later, after the doctor has gone,
Write the fraction in the simplest form 6/8
How and why is Chinese New Year celebrated?
Which of these is not an environmental effect of destroying wetlands? loss of habitat flooding smog unfiltered water
1 x = 42 2 Please help thanks
. Which combinations hold the same amount of liquid as a 14-cup jug? A. 2-quart bottles and 4-pint bottles B. 3-quart bottles and 2-cups C. 1-quart bottle and 6
Colin invests £2350 into a savings account. The bank gives 4.2% compound interest for the first 4 years and 4.9% thereafter. How much will Colin have after 10 y
what values make t true is my inequality is (5-2t)<-4
The food pyramid is based on different food levels tiers sections groups