albirchowdhury12
albirchowdhury12 albirchowdhury12
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for $2. The manufacturer also has fixed costs each month of $8000

Respuesta :

monicamcastillo monicamcastillo
  • 14-12-2021
What is the question?
Answer Link
darchae2014
darchae2014 darchae2014
  • 25-06-2022

Answer:

R(x)=2x.

Step-by-step explanation:

We get the total revenue by multiplying the revenue per unit times the numbers of units sold, so the general Revenue function is given by

R(x)=selling price per unit⋅x.

The manufacturer sells each energy drink for $2 so the Revenue function is :R(x)=2x.

Answer Link

Otras preguntas

What is 40 percent of 320?
Rafael counted a total of 40 white cars and yellow cars there were nine times as many white cars and yellow cars how many white cars did Rafael count
Which of the following plurals is spelled correctly? Ponys Diaries Studees Berryes
Explain how you would round the numbers 33 and 89 to estimate their sum?
different ways to write 734
round 572 to the nearest ten and hundred
A race car travels from 0m/s to 60m/s what is the acceleration?
How do you solve 10+V-17v=4?
is a trapezoid a shape with no right angles or a shape with two parallel sides or two pairs of parallels and no right angles?
why is the Holy land important to Muhammad