givinhhbbvvvvvh92 givinhhbbvvvvvh92
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

which is a better deal? 5 pens for $1.85 OR 8 pens for $3.12 ? find the unit rate

Respuesta :

haileygracecovert
haileygracecovert haileygracecovert
  • 14-12-2021

Answer:

5 pens

Step-by-step explanation:

1.85 divided by 5 is .37

3.12 divided by 8 is .39

so 1.85 is a better deal

Answer Link

Otras preguntas

oh my god help plssss ima rage
what is a dogin modern environment
5. What kind of heterotrophs are humans? Justify​
What time is shown on the clock?
If ∠MOK and ∠JOM are supplementary angles, then what is the value of x and m∠LOK? A. x = 130; m∠LOK = 66° B. x = 50; m∠LOK = 114° C. x = 114; m∠LOK = 50°
Find the area of the triangle. A. 19.2 yd² B. 9.3 yd² C. 8.5 yd² D. 17.1 yd²
insha ya ajali kuandika​
Help please! What is the length of the highlighted side? (Show work)
List four differences among the three sections of colonial America
create a improper fraction with the number 10 as the denominator