evoj9689 evoj9689
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

26 kg of potatoes cost $210.60. How much would 6 kg cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2021

Answer:

$48.6

Step-by-step explanation:

We have to use Unitary Method, means, we'll first have to find cost of one unit.

26 Kg ---------> $210.60

1 Kg ---------> $210.60 / 26

6 Kg ---------> $210.60/26 x 6 = $48.6

Hope it helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What are all the multiplication combinations for 18
What is x= when the equation is 3x-1=8-3x
Which are correct definitions for history? Choose all answers that are correct. A. the story of human activity before writing was developed B. an account of the
what makes colorado plateau a special place
what is the cube boyd looks like
The ruler of which Muslim empire created an enormous legal code for his empire? A. Safavid Empire B. Mughal Empire C. Ottoman Empire
Which of the following was NOT a provision of the Monroe Doctrine? A. America would not interfere in any foreign wars. B. America would not interfere with exist
solve 1)3x-7=35? 2)22=7-3a 3)-d+7=3 4)2x+23=49 5)-c+2=5
Which group once took control of Egypt and ruled for half a century? Kupelletes Nubians retricerians Phoenicians
8-2x=36 in lowest terms any ideas?