Gavin bought snacks for his team's practice. He bought a bag of apples for $2.50 and
a 18-pack of juice bottles. The total cost before tax was $18.16. Write and solve an
equation which can be used to determine j, how much each bottle of juice costs.
Please help thanks

Respuesta :

Answer:

$2.50 + j =$18.16

Step-by-step explanation:

what you would do is move the $2.50 below $18.16 and subtract, the total is what = j