Porciabeauty9009 Porciabeauty9009
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

Respuesta :

BrandonRox BrandonRox
  • 15-12-2021
The cost of each bag would be 3.8
Answer Link
jehanabdallah75 jehanabdallah75
  • 15-12-2021
Divide 28/8=$3.5 per bag
Answer Link

Otras preguntas

What is the smallest number of hydrogen atoms that can be found in a noncyclic ether?
Suppose you have the twelve tables, one for each month, of the museum's sales in the previous problem. These can be combined using matrix addition to determin
Identify the vertex, axis of symmetry, maximum or minimum, domain, and range of each function. 22. y = 2(x - 2)² + 5 Vertex: Axis of symmetry: Max or Min: Doma
Viewing a comedy to lighten your mood would be using cinema as a(n):________ 1) economic institution. 2) social institution. 3) technological institution.
Jason's fish factory has total assets of $50,800, fixed assets of $47,400, long-term debt of $36,300, and total debt of $42,900. if inventory is $1,200, what is
to solve the equation 2x=5 for x, which value would you divide ?
B is between A and C. If AC = 31, AB = x–6, and BC = 2x+10, find the value of x.
A collection of pitches arranged in ascending or descending order is called a(n)?
Which of the following cultures is the most likely to be characterized by an informal verbal style of communication?
Question 3 You discovered in your reading this week