samanthapapes798 samanthapapes798
  • 16-12-2021
  • History
contestada

Janica bought 32 kiwi fruit for $20. How many kiwi can janica buy if she has $4?

Respuesta :

munchkwn
munchkwn munchkwn
  • 16-12-2021
answer: 2 kiwis


we need to find the cost of each kiwi.

32/20 = 1.6
(to make sure: 1.6(20)= 32)

if u multiply 1.6(3) = 4.8, Janice will be short by 8¢. so it must be 2 kiwis.



Answer Link

Otras preguntas

Can somebody solve using elimination method algebra2
How are atoms in a compound held together?
Deon has 4 yards of ribbon.  He needs 1/3 yard to make 1 bow.  How many bows can Deon make?
Consider the equation 5x+7=22 What two operations are represented in this equation?? How would you "undo" each of those operations Which operation should you "
how do i do the equation 2+6 divided by 3 divided by 1 with an exponent of 8?
Find the unit rate in feet per second 300 yards over 1 minute
How many nitrogen bases make up a codon and what does it represent?
Suppose a magnetic reversal accoured today . How would new rocks at mid ocean ridges differ from rocks that formed last year
Suppose that as the result of extensive pollution to the ocean, kelp forests are killed. Explain how this would affect not only kelp populations, but also many
How a cloned flock would be different from a noncloned flock