shermarcusbarn
shermarcusbarn shermarcusbarn
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

Helpmestudy123 Helpmestudy123
  • 12-01-2017
1, 080.....sorry if it's wrong
Answer Link
ivanantwidnokr45 ivanantwidnokr45
  • 18-11-2020

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which hyperbola’s asymptote rectangle has the greatest perimeter?
Determine the place value of the digit 2 in the following whole number: 3,204,000
What does the Ricardian theory state? A countries should produce all goods and services if they can B countries should not produce goods and services that mini
I need help fast PLEASE!!!!!!
how can csc^2-cot^2 = 1?
A candy store charges $12 per pound for truffles and $8 per pound for caramels. How much of each kind of candy should they put in a 3-pound gift box that will c
why does geography exist?
OFFERING 50 POINTS Lincoln’s position on slavery was a. that is should be made illegal throughout the entire United States. b. that it should remain where it ex
Based on lesson 1, what do heroic figures do? Choose the best answer. Question 4 options: Heroic figures masquerade as warriors and prey on the weak. Heroic fig
why are matter cycles essential in an ecosystem? ASAP!!!!