HayFieldSynus HayFieldSynus
  • 14-01-2017
  • Mathematics
contestada

FIXED! HELP!Maria bought 1 2/5 pounds of lunch meat for $3.36. How much would 2 3/4 pounds of lunch meat cost? Enter your answer in the box. $

Respuesta :

Brittxny
Brittxny Brittxny
  • 14-01-2017
We are going to want to change any mixed number into an improper fraction. 2 3/4 is 11/4 and 1 2/5 is 7/5.
We are going to set up a proportion where the lbs are on the top and the money is on the bottom. x is going to be how much it costs for 2 3/4 lbs of lunch meat.

(7/5)/3.36 = (11/4)/x
Cross multiplication \/
7/5x = 9.24
x = 6.60

As a final answer, the 2 3/4 lbs of lunch meat cost $6.60
Answer Link

Otras preguntas

Potential risks of prescription amphetamines are
Nick says we cannot see any true lines in the real world.He thinks everything we call a line is really a line segment.Do you agree or disagree?Explain
Help me I don't understand this please
How do you write 'It doesn't disappoint' in Spanish?
If you wanted to make the graph of y =3x+1 steeper which equation could you use
Definition of Dowry? to the Masai People
How are logos, pathos, and ethos used in an argument? A.To frighten B.To ignore C.To attack D.To persuade
A circle has a circumference of 120 meters. What is the measure of the radius
PLZ HELP Factor 2x2 - 50 completely. A) 2(x + 5)2 B) 2(x - 5)2 C) (x + 5)(x - 5) D) 2(x + 5)(x - 5) E) 2(x - 5)(x - 5) Which of the quadratics has a graph w
how does the ozone layer help the Earth?