getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

The atomic number of an element is the same as its _________________. a. neutrons b. mass c. reactivity d. protons
If the valence electrons were removed, what would be the ion charge of the element? Al
At school, there have been a lot of rumors going around about how certain sexually transmitted diseases are spread. Which skill would be MOST valuable to help y
what is bigger 9/10 or 7/8
If the valence electrons were removed, what would be the ion charge of the element? Al
What is the third quartile of the following data set? 24, 20, 35, 39, 28, 42, 25, 29, 44, 21, 37? a. 37 b. 35 c. 29 d. 39
True or False? We are fortunate to have much reliable information about Homer and his history.
The discovery of hammurabi's law code an important archaeological find because it
A carpenter is framing a wall that is 8 feet high and 15 feet long. If the carpenter wants to be sure that the sides of the wall meet at right angles, then what
How many solutions does the equation 6n-6n-12=14 - 2 have ? a. Two b. One c. None d. Infinite