bobaliliolikk bobaliliolikk
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At the neighborhood grocery, 3 pounds of steak cost $35.58. How much would it cost
to buy 4 pounds of steak?

Respuesta :

hellosdomfnr1273
hellosdomfnr1273 hellosdomfnr1273
  • 12-01-2022

Answer:

47.44

Step-by-step explanation:

Divide 35.58/3=11.86

Then multiply by 4

11.86x4=47.44

Answer Link
brianasmallwood
brianasmallwood brianasmallwood
  • 12-01-2022

1. ) if 3 pounds cost $35.58, we would divide that by 3 to get the cost of one pound. So, 35.53/3= 11.84.

2.) knowing that one pound costs $11.84, we multiply the cost of one pound by four. so, $11.84 x 4= $47.36

Answer: $47.36 for 4 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

What was the primary purpose of the mandate system following world war i?
Why is it important to maintain comfort and well being in end of life care??
what is the area of a regular pentagon with sides of length 13 and an apothem of length 8.95, in square units
Scarify and Horror. A. Synonyms. . B. Antonyms. . C. Neither
Identify the domain and range of the function graphed below. Domain: Range:
Main clauses express a complete thought and appear in _____ sentences. A. compound B. complex C. compound-complex D. all of the above
If f(x)= x2 + 2 and g(x)= 2x-1, find (f ° g)(5).
Science can help people in their economic live as A.politians B.consume C.voters D.soldiers
Please help me on number 4?
Find the exact value of sin(arctan(2)). For full credit, explain your reasoning.