jakariusshort jakariusshort
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries are on sale for $1.60 per pound.how much would 0.75 pounds of strawberries cost

Respuesta :

Azailia
Azailia Azailia
  • 12-01-2022

Hi!

To solve this, we just multiply 1.6 by .75

Using a handy-dandy calculator, that is $1.20

Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

A magazine printed photos of three celebrities along with three photos of the celebrities as babies. The baby pictures did not identify the celebrities. rea
A risk factor can be defined as anything that increases the likelihood of injury or disease
PLEASE HELP!!! THIS IS FOR 10 POINTS!!! What type of poem is this? "I cannot go to school today" Said little Peggy Ann McKay. "I have the measles and the mumps,
Being able to perform well in a high pressure situation is a natural stress response that releases extra hormones.
Which is a function of the central nervous system?
Please help!!! Which of the following lines is parallel to x=8? 3y=16 X=7 X=y Y=8 Select the equation of the line that passes through the points (5,7) and is pe
what number is 87.5% of 512
why is copper extracted from ores containing low percentage of copper compounds
Why do you think Marie Antoinette's spending and lavish lifestyle angered the French?
Jim Moore opens a new savings account. He deposits $12,000 at 12% compounded semiannually. At the start of the fourth year, Jim deposits an additional $50,000 t