amyiamarie amyiamarie
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

John and 2 friends are going out for pizza for lunch. They split one pizza and 3 large drinks. The pizza cost $13.50. They spend a total of $17.25
Find the cost of one large drink.

Respuesta :

jnb4kim
jnb4kim jnb4kim
  • 14-01-2022

Answer:

Answer is each large drink $1.25

Answer Link
msp3309 msp3309
  • 14-01-2022

Answer: It costs $1.25 for one large drink

Step-by-step explanation: 17.25-13.50=3.75   3.75/3=1.25

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x and y Pls help it’s timed
If Mary inspects every sixth calculator and Nancy inspects every fifth calculator, which calculator will be the first that they both inspect
HELP QUICKLY PAST DUE!!! The bombing of Pearl Harbor was an effort by the Japanese to... Gain control of the Hawaiian islands and their resources. Inflict as mu
PRUEBA 1: LA TIERRA DE LOS AZTECAS in English O español (Odessyware)
A tree casts a shadow 21 m long. The angle of elevation of the sun is 55. What is the height of the tree
helpp i give brainliest
21. How is physical fitness beneficial to your social health?
help asap!!!!! im in a quiz rn-
What is universal white man suffrage?
Can my parents force me to take cov 19 vaccine, if i don't want it i am currently 17 and 45 days away from being 18.