chloeholt123
chloeholt123 chloeholt123
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

Select the equation that most accurately depicts the word problem.

A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85.

A. 3n = 3.85
B. 3 - n = 3.85
C. 3 + n = 3.85
D. 3/n = 3.85

Respuesta :

doodle10 doodle10
  • 15-01-2017
3n = 3.85 because 3.85/3 = n so 3n = 3.85
Answer Link
princesswaves01 princesswaves01
  • 06-11-2019

Answer:

the answer is A. 3n= 3.85

Answer Link

Otras preguntas

-3x+5y=4 and x+y=-4 find the value of x and y
solve for y 2x+y-3z=5
In bed that night i invented a special drain that would be underneath every pillow in new york, and would connect to the reservoir. whenever people cried themse
plese help this is due in like 7 minutes
How many grams of KOH are required to make 125mL of a .500M solution?
Please help me please help please help me
Enter the ratio equivalent to sin (B)
What is the name of the second major step in making a proteins
At a 5 % annual interest rate, a principal of $2,000 earns $ 400. How long was the principal invested?
In what ways can Washingtonians reduce water and ground pollution? Check all that apply. by organizing river and lake cleanups by increasing the use of toxic pr