jessicajordan0000 jessicajordan0000
  • 14-01-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy a 50lbs bag of flour for $7 or you can buy a 1lbs bag for $0.41. Compare the per pound per cost for the large and small bag

Respuesta :

sapphirepintar
sapphirepintar sapphirepintar
  • 14-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Because you already know what 1lb of flour is in the small bag you only have to find the price per pound in the 50lb bag so you would do $7/50 giving you $0.14 soo the Large bag would be cheaper

Answer Link

Otras preguntas

C Who united Europe by declaring a religious war against the Muslim Turks who occupied the holy land?​
What sort of clothes do you wear most of the time?
Do you think the "Founding Fathers" put more emphasis on the U.S. Congress and its powers than the other branches of U.S. government? Why or Why Not?
x at power 2 + 6x = 16 Pls explication
The management process is complex. The management functions include
Ind the approximate increase in its area if its radius increases from mm to mm.​ [Recall that the area of a circle is A​.]
mary moves 3 steps backward as she dances​
what are three reasons why such primary sources are important to the study of history​
What happens to marginal reveme productivity of a factor when there is an increase inof factors?a) No changeb) Declinec) Increased) Esther increase or decrease​
I need major help- I will give out extra points for right answer