destinywilliams0717 destinywilliams0717
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose you have a $4-off coupon at a fabric store. You buy fabric that costs $6.75 per yard. Write an equation that models the total amount of money y you pay if you buy x yards of fabric

Respuesta :

SvetlanaM
SvetlanaM SvetlanaM
  • 11-02-2022

Answer: 6.75x - 4

Step-by-step explanation:

6.75x - 4

Answer Link

Otras preguntas

Which term refers to the exact given location on a globe?
As a result of Castro's revolution in Cuba......... A) economic ties between the United States and Cuba were strengthened. B) Cuba became independent of Spain
which department protects the health of Americans?
What is the organisation for supermarket.!
Chloe purchased a bottle of perfume for $1.60 per 0.01 ounce. what is the unit cost of the perfume
Jenson has 256 beads. He gets 67 more beads from a friend. He then uses 157 of the beads to make necklaces for his teachers. Finally, he makes bracelets out of
what is the value of a pyramid if each triangle = $1 and the base =$4?
Which of the following is an example of a geographic way to classify governments? A. confederate B. dictatorship C. presidential D. democracy
Which statement best summarizes a central idea in Infinite Jest?
True or False: Historians and economists agree on the main causes of the Great Depression.