Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

The quotient of a number and 3 decreased by 121 is -164
what is 34.14 in expanded form
how did the silk road benefit china and the rest of the world?
How do I explain the laws of motion when I am walking down the street?
What is the national animal of Paraguay?
Is it true or false that the first Qin emperor created a strong but lenient government
a ______ is a wide-mouthed body of water close to shore
What kind of irony appears in the sentence: O, Hear us when we cry to thee For those in peril on the sea.- sung as a breakfast hymnal the morning before the Tit
How do I write the following as an Algebraic Expression W lunches at $9 each. Please help
a farmer harvested 1/3 of her corn crop on Monday and 3/7 of her crop on Tuesday.What Fraction of the crop was harvested for two days?