roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

What problems did the apostles face? This was after Jesus' death.
How do I solve 6^x=216?
Jim buys two boxes of apples. 90% of the total apples are ripe. Each box contains 15 apples. How many apples are unripe?
What was one particular goal that Andrew Jackson pursued during his presidency?
A small plane is flying a banner in the shape of a rectangle. The area of the banner is 144 square feet. The width is one four the length of the banner. What ar
Smallest of 3 consecutive positive intergers if the product of the smaller two intergers is 5 less than 5 times the largest integer
why can many ecosystems exist in one biome
What is the simplest form for 4/6
which of the following choices is the closest in size to one serving of meat? A. a coffee mug B. an open palm C. a baseball D. a deck of cards
1.What are some similarities between the impact Jefferson and Marx had on government systems?