emilysandarhu59 emilysandarhu59
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

Briana bought 5 bananas for $1. Sal 5 bananas at $.49 a pound. If a banana weighs about 5 ounces, who got the better buy

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-02-2022

1 pound = 16 ounces.


sal

Bought 5 at 5 ounces each for a total

Weight of 25 ounces which is 1.4625 pounds


He paid 0.49 per pound:

1.5625 x 0.49 = 0.765 total round to $0.77


Sal spent $0.77 on the 5 bananas which is less than what Brianna spent so Sal for the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Question 3(Multiple Choice Worth 5 points) (LC) Read the paragraph. Then answer the question that follows. Perhaps you wanted pizza for dinner, but were out vot
Explain how Muhammad's profession as a merchant may have influenced the early years of Islam.
Square root of 121,2pi,11.1, square root of 130 greatest to least
Pls help me 10 points
do all of them except number 1. If you can give more detail
Amelia drives 10 miles in 20 minutes. If she drove three hours in total at the same rate, how far did she go? subquestion - how many minutes did she drive in to
Calculate the number of moles in i) 27g of Al ii) 1.51 x 102 molecules of NHAC Give the salient features of "Modern atomic theory" Derive the relationship betwe
Lipid (fat) breakdown begins in the a. stomach b. ileum c. jejunum d. duodenum
what are the different systemsof units. plz help me don't scam ​
The live wire comes loose and touches the metal case explain how the Earth wire and fuse together make the heater electrically safe