dlewis26 dlewis26
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

3 pounds of apples cost $8.37 how much each pound

Respuesta :

kdu700
kdu700 kdu700
  • 13-02-2022

Answer:

$2.79 per pound of apple.

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{8.37}=\frac{1}{x}[/tex]

[tex]3x = 8.37[/tex]

[tex]x = 2.79[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is most important idea of the second paragraph of Of Plymouth Plantation ?
Paragraph that explains the outcome and evaluates the significance of the Tet offensive on North Vietnam and the politics and public opinion of the United State
Why do companies such as Gillette target emerging markets? Do you agree with this strategy?
Arlington, TX is located at 32.7 degrees latitude on planet Earth. Whatline of declination on the celestial sphere passes directly over your head at 3
Do heavy metals like lead and arsenic cause damage to human DNA
Mojo Mining has a bond outstanding that sells for $2,201 and matures in 21 years. The bond pays semiannual coupons and has a coupon rate of 7.38 percent. The pa
Which of the following correctly uses exponents to write "6 factors of 2"? 062 26 06.2 12 Please hurry!
help..help..!! ASAP..
Determine the location and value of the absolute extreme values of f on the given​ interval, if they exist.f(x)=3sin^(2)x
5х + 10 = 24 + 6x – 3х​