landerson6186 landerson6186
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

if 4 pounds of nails cost $11.60, what is the cost of 3.5 pounds?

Respuesta :

Risko02
Risko02 Risko02
  • 15-02-2022

Answer:

11,6/4*3,5=10,15

........

Answer Link
angelaversano12
angelaversano12 angelaversano12
  • 15-02-2022
the answer is 10.15

first you divide $11.60 by 4
you get 2.9. that is the price for one pound
then you multiply that by 3.5

11.60/4 = 2.9
2.9 x 3.5 = $10.15
Answer Link

Otras preguntas

Do mortgage payments change monthly?
What is a primary in government?
What are some of the roles and functions of a campaign organization ?
Bonds that require payment of the full principle amount of the bond at the end of the loan term are referred to as Multiple choice question. term bonds serial b
What is the SMART goal?
4. A rectangular plate has a perimeter of 28cm. determine the dimensions of the plate that give the maximum area​
What is the best summary of paragraphs 18 through 23? A any doctors agree that young people should keep their blood pressure lower than 140. A study showed that
the results of a common standardized test used in psychology research is designed so that the population mean is 145 and the standard deviation is 50. a subject
a satellite is placed in a circular orbit to observe the surface of mars from an altitude of 144 km. the equatorial radius of mars is 3397 km. if the speed of t
¿CUAL ES EL NUMERO QUE AUMENTADO EN 10 Y DIVIDIDO EN 5 DA COMO RESULTADO 45? OPERACION PLEASE