harch harch
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 4 pounds of sweet potatos for $6.12 what is the cost per pound of sweet potatoes

Respuesta :

Maysen111
Maysen111 Maysen111
  • 15-02-2022

Answer:

$1.53 per pound

Step-by-step explanation:

if she bought 4 pounds for 6.12 dollars then you can divide 6.12 by 4 to get the answer for one pound of potatoes and 6.12/4 = 1.53

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

What's 0.003 1/10 of
True or false. A group of animals limits the species of plants that grow in an area.
What should the last paragraph of a cover letter include?
In what form is the energy that is absorbed by plants' leaves?
Gathering information with your eyes is called.A. central vision B. peripheral visionC. rubbernecking D. visual perceptionPlease support your answer with short
True or false. A group of animals limits the species of plants that grow in an area.
Give the domain of  f(x) = 9^(x-4) +7a.) x > 0b.) x < 7c.) x > 4d.) All Real Numbers
what is 2×10to the 3rd power subtract from 1.9×10to the 2nd power equal
Which biological molecule is associated with iron (Fe) ions? A. Histone B. Catalase C. Chlorophyll D. Hemoglobin E. RNA polymerase
prove the identity cos(A+B+C)=cosAcosBcosC-cosAsinBsinC-sinAcosBcosC-sinAsinBcosC