josh8377 josh8377
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 54 oranges cost N36. Find the costs of 3 oranges

Respuesta :

isabella61308 isabella61308
  • 15-02-2022

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

because if you divide 54 and 36 you get 1.5 and 1.5 x 3 is 4.5

Answer Link

Otras preguntas

I'm struggling fr now, pls can you help me answer these questions using the y= mx+ c method thanks!
Sulfuric acid can dissociate (break apart) into a sulfate ion and hydrogen ions which lowers the pH causing acidic environments that are very harmful to many ec
The tens digit of a two digit number is five more than the units digit.The number itself is equal to the sum of its digits multiplied by 8.Find the number
Balancing Chemical Equations Worksheet
Elijah and Riley are playing a board game. Elijah chose the cat, which measures 1/2 inches tall, and Riley chose the dragon, which measures 7/8 inches tall. How
The length of a rectangle is 5/2 units greater than twice its width. If its width is w, which expression gives the perimeter of the rectangle in terms of w? A.
What is the purpose of epinephrine in a code blue emergency kit?
Which of the following right was not given to women in early Roman society
ok this is very long but the points are worth it PLS HELP I BEG!! like cmon its 50 points (i think..... i put 100)
hii guysany one using sports you?I'm feeling bore.d ​