27tgreen 27tgreen
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

Xavier bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.32. What is the cost per pound of the sweet potatoes?

Respuesta :

tubtub7923 tubtub7923
  • 15-02-2022

Answer:

1.58

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 6.32 by 4 giving you 1.58

Answer Link
yl08105
yl08105 yl08105
  • 15-02-2022

Answer:

Each pound costed $1.58

Step-by-step explanation:

To solve this problem you are going to need to divide the cost which is  6.32 by number of sweet potatoes 4. Dividing the total by 4 allows you to break apart the values to show the cost of each individual pound of sweet potatoes.

Equation

6.32 divided by 4 =1.58.

Answer Link

Otras preguntas

What fraction is closest to -1/2
during a basketball game, a team makes 12 out of 15 free throws. What is the percent of shots missed?
when is it necessary for citizens to rebel against the goverment
Identify the type of bonding in solid potassium.
Why did Austronesian/Polynesian people not colonize Australia?
In what field did significant technological innovation occur in the late 1800s? * a. building materials b. communications c. transportation d. all of the abo
Where should you hunt raccoons?
Tiny organisms that break down and absorb nutrients from dead organisms are called
What were the Federalist Papers?
How do our other senses influence communication within the body