jacobcorrea jacobcorrea
  • 15-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.55. How much would 35 pints of ice cream cost?

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 15-02-2022

Answer:

$64.75

Step-by-step explanation:

Let's first see how much is 1 pints

5.55/3 = 1.85

Then, Multiply 35 by 1.85

35 x 1.85=64.75

Hence, 35 pints of ice cream cost $64.75

[RevyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

let f(x)=2x-6. solve f^-1(x) when x=2.
Why are capillaries thin walled?
Is velocity related to momentum
Choose the right variant 1 This book will take to years to write. A. After two years I'll write this book B. In two years time I'll have written this book C . A
Is the following correspondence a function
what value of a makes the equation true? 9a+2=4a-18
the difference of two numbers is 11 and their product is 42.find these numbers.
Helen Grey By Christina Georgina Rossetti Because one loves you, Helen Grey, Is that a reason you should pout, And like a March wind veer about, And frown, and
Lim[(sqrt(cos(2x))-cubicrootof(cos(x))]/arctg(x^2) when x->0
Why are capillaries thin walled?