yesicajaimeramos96
yesicajaimeramos96 yesicajaimeramos96
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the ratio of pasta is 8 pounds to $9.00. How much would 16 pounds cost

Respuesta :

olatzjunquera olatzjunquera
  • 20-02-2022

Answer:

$18.

Step-by-step explanation:

$9:8= 1.125 $ per pound.

16 x 1.125 =18$

Answer Link

Otras preguntas

3/4 into a whole number
Please help with this trig question. How do you solve this?
Which of the following factors caused the early atmosphere to become thicker
What is the kinetic engery of a baseball five feet above the ground when it has already fallen 32 feet
The cost C(in dollars) for the care and maintenance of a horse and carriage is C=15x+2000. the company charges $35 per ride. Write an equation for the revenue R
The ratio of teachers to students at a school is 3:74. There are 2,500 students at the school. About how many teachers are at the school? A) 35 B) 100 C) 30
When you exhale, or breathe out, your body gets rid of ________________________________ as waste.
Read the sentence. Miguel loves the arts: theater shows, poetry readings, and hearing the symphony. Which revision corrects the faulty parallelism in the senten
"Based on the map, which region of the United States demonstrated the most support for complete voting rights for women before 1919? (1) New England (3) South (
A banana bread recipe that makes 444 loaves calls for 121212 bananas. If you are making 242424 loaves, how many bananas do you need