tvillarreal8 tvillarreal8
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $15.66. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

jacobwertz16
jacobwertz16 jacobwertz16
  • 16-02-2022
It would cost you $78.30
Answer Link
qwe241
qwe241 qwe241
  • 16-02-2022
30/6 = 5
15.66 * 5 = 78.3
The answer is 78.3$
Answer Link

Otras preguntas

Pls help on algebra homework. Will mark brainliest!
A drug used to relieve anxiety and nervousness has a half-life of 16 hours. if a doctor prescribes one 2.8-milligram every 24 hours, then what percentage of the
Thirty-seven students in a math course, which was 96% of the students registered in the course, earned a passing grade for the course. Find the number of studen
Which statement is true? A. The function f(X)=sin(x) is an even function because its graph is symmetric about the origin. B. The function f(X)=sin(x) is an od
How are symbols often used in a story?
giving brainliest to first correct answer
Change 192 feet to inches
A triangle is shown with its exterior angles. The interior angles of the triangle are angles 2, 3, 5. The exterior angle at angle 2 is angle 1. The exterior ang
Which of these tables represents a linear function?
Which organ is the main organ of the nervous system? a.Brain b.Spinal Cord c.Nerve d.Nerve Cell