Seudónimo Seudónimo
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

(help) Miller’s Farm had apples on sale for $1.78 a pound. Maria spent $15.21 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

owootorianjolaoluwa
owootorianjolaoluwa owootorianjolaoluwa
  • 16-02-2022

Answer:

8.5 pounds

Step-by-step explanation:

$ 1.78 - 1 pound

$ 15.21 - 15.21/1.78

= 8.5

Answer Link

Otras preguntas

A bag contains a mixture of identical coloured balls. The probability of selecting a yellow ball from the bag is 80 % There are 90 balls in the bag. How many a
If you added some washing powder to sea water, would the pH go up, down or stay the same? Explain your answer.
The price of an item yesterday was $60. Today, the price fell to $42. Find the percentage decrease.
Which of the following is true of the data set represented by the box plot? 0 5 10 15 20 25 30 35 If the outlier is included in the data, the mean would not cha
A manual contains instructions for how to build a variety of structures using a set of interlocking bricks. If this scenario is used as a model for genetic info
please help me with this question thanks :)
Why blowing at the ping ping ball did not change its shape and size?
What is Prince William's full name?
Is x < 5 always true? Explain.
Factories 5x+10 Somebody please help