mccoysanai30 mccoysanai30
  • 17-02-2022
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

ksond510
ksond510 ksond510
  • 17-02-2022

Answer:

$0.25 per goldfish

Step-by-step explanation:

To figure this out, do 3 ÷ 12

We divide in this order because we are trying to figure out the cost per goldfish. We divide 12 and 3 by 12 to get 1 goldfish for $0.25.

Answer Link
26157
26157 26157
  • 17-02-2022

Answer:

1 Goldfish would cost 25 cents.

Step-by-step explanation:

12 Divide by 3 = 0.25 cents

Have a good day!

Please give me brainliest

Answer Link

Otras preguntas

a body moves with constant speed. which of the following statements is true? group of answer choices the net work done on the body is positive, and the kinetic
Why is it called a select committee?
the contour of this opening melody is ____.
What is an example of parallel structure in a poem?
What was the main reason by the West to establish the NATO in 1949?
x³ + 3x² + 3x +5=0 What is the rational roots of this polynomial equation?
Condoms are least effective against the spread of
Luisa began walking up a hill at a spot where the elevation is 0.9 km. After she walked 3 km, she saw a sign giving the elevation as 0.95 km. How far will she
Who is the leader of the Senate floor?
The difference of triple a number and 8 in algebraic expression​