travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

in the context of system development, a prototype group of answer choices is expensive to create and is therefore only created once user needs are well-defined.
with reference to agriculture and economic organisation during vedic period write a short note on Domestication of animals
Which structure is highlighted? lobe helix external acoustic meatus auriclo
2 y = 3x-6 Work out the value of y when: x = 3 x=-2 X=0 Work out the value of x when: y=6 y = -3 y=0
Is language a tool for expression or communication
Which of the following best represents the fluctuations of body temperature in a 24-hour day? Multiple Choice Ocircadian rhythms myoclonic event dormant rhythms
Information on four investment proposals is given below: Investment Proposal Investment required $ (150,000) (200,000) $(180,000 $ (2,600,000) 275,600 274,100 2
Which techniques should a medical assistant use when bandaging a wound?
Can anyone help me with this too
the basil energy rate is the daily amount of energy measured in calories ​