rgr2 rgr2
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?

Respuesta :

Tduncan84 Tduncan84
  • 12-03-2022
$0.25

Used calculator!
Answer Link
jimthompson5910 jimthompson5910
  • 12-03-2022

Answer:  $4 per cupcake

============================================================

Explanation:

The "per cupcake" means "for each cupcake" or "for 1 cupcake".

To get that initial "8 cupcakes" into "1 cupcake", we divide both given values by 8

  • 8/8 = 1
  • 32/8 = 4

The ratio 8 cupcakes : $32 then becomes 1 cupcake : 4 dollars

In other words, the unit cost is 4 dollars per cupcake.

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in the triangle shown below
i really need help guys. i’ll give brainliest
What two types of authority did Enlightenment figures begin to question?
Which of the following is BOTH an isotope and ion of Chlorine? plz help a B c D
I need your help please ​
I NEED HELP PLEASE HELP
I WILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP the author includes paragraph 5 to?
Most of the volume of a gas is ______________________. Group of answer choices A. a vacuum B. dark C. gone D. empty space Please help!
HELP PLEASE! I WILL MARK BRAINLIEST! The age of imperialism in the United States forever changed America in the world, by giving us territories outside our orig
what are infectious agents? A. agents that investigate a different type of infection B. attackers that can cause a response by the immune system C. attacker th