Nathos
Nathos Nathos
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

need some help with the question in the image​

need some help with the question in the image class=

Respuesta :

Annder
Annder Annder
  • 12-03-2022

Step-by-step explanation:

cost of 1 kg of jam = x

cost of 1 kg of butter = y

3x + 2y = 29 .....1

6x + 3y = 54 .....2

.....1 × 2 both sides of equation

6x + 4y = 58 .....3

.....3 - ......2

y = 4

replace y = 4 in 1......

3x + 8 = 29

x = 7

Answer Link

Otras preguntas

How does temperature,barometric pressure,humidity,wind speed and direction, and precipitation determine the weather in a particular time? Please help Thank you
What does inauspicious mean?
What is the day after Halloween called? a. All Sinners’ Day b. All Saints’ Day c. After Hallow’s Day d. Hallowmass
What is 10 + v - 17v = 4
What vegetable was traditionally carved before the pumpkin? a. Beetroot b. Melon c. Turnip d. Swede
round 168,356 to the nearest ten thousand
Halloween is the third largest US party day of the year. Which is the second? A. Christmas Day B. Super Bowl Sunday C. Thanksgiving D. New Year’s Eve
A bottle of body wash costs 2.88 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounces?
Name two systems that work with the muscle system and explain how these work together
Apart from eating, how else are apples used on Halloween? a. Bobbing for apples game b. Good luck charms to hang on doors c. Carve for miniature Jack O’ Lantern