Nathos
Nathos Nathos
  • 14-03-2022
  • Mathematics
contestada

need some help with the question in the image ​

need some help with the question in the image class=

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 14-03-2022

Answer:

oranges $3.50 per Kg, bananas $3 per Kg

Step-by-step explanation:

let b represent cost of bananas and o represent cost of oranges , then

2b + 3o = 16.5 → (1)

o = b + 0.5 → (2)

substitute o = b + 0.5 into (1)

2b + 3(b + 0.5) = 16.5 ← distribute parenthesis on left side and simplify

2b + 3b + 1.5 = 16.5

5b + 1.5 = 16.5 ( subtract 1.5 from both sides )

5b = 15 ( divide both sides by 5 )

b = 3

substitute b = 3 into (2)

o = 3 + 0.5 = 3.5

cost of oranges = $3.50 and cost of bananas = $3

Answer Link

Otras preguntas

What you know about man-made biomes?
URGENT PLEASE ANSWER THIS ASAP I WILL MARK YOU THE BRAINLIEST !!!
What's 1/6+1/2 = in fraction form and how did you get the answer
What does the 4 mean in 14?
During which phase of mitosis does the cell begin to split into two daughter cells Group of answer choices Metaphase Prophase Anaphase Telophase
Countries that build dams upstream cause an ———- of water to lower regions. A. Equal distribution B. Unequal distribution
Match each expression on the left with its product on the right. (3d + 2)(d ^ 2 - 1); 3d ^ 3 + 2d ^ 2 - 3d - 2; (d - 2)(3d ^ 2 + 2d + 1); 3d ^ 3 + 3d ^ 2 - 2d -
Factor completely x-64y^2+18x+81
1. A car traveled at 75 km/h for 3.0 hours. How far did it travel? 2. Joseph walked 4.0 km/h .How long did it take him to travel 12 km?
What happens when the assassins attack Banquo and Fleance?