rickydaley
rickydaley rickydaley
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If you spent a total of $26, how much was each pack of crayons? *

You bought a notebook for 2 and 6 packs of crayons If you spent a total of 26 how much was each pack of crayons class=

Respuesta :

ruthe1567 ruthe1567
  • 15-03-2022
$4

The notebook is $2
26-2=24

6 packs of crayons

24/6

4
Answer Link
shyamak123 shyamak123
  • 15-03-2022

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

It was 4 dollars because you bought one notebook worth two dollars and six-packs of crayons. 26-2 is 24, and 6x4 is 24, so it is worth four dollars.

Answer Link

Otras preguntas

During his political career, George H.W. Bush was an important liaison to which nation? 1) Soviet Union 2) Red China 3) Great Britain 4) North Korea
Johannes wants to know whether soil, water, or both are needed for plant growth. He chooses to conduct experiments on a willow tree for five years to answer his
5p+9c=p solve for c
find the difference between 7/78 - 3 1/4
Which causes fermentation? a. antibodies b. antigens c. microorganisms d. antibiotics
Suppose you have a cold. What characteristics must cold medicine have that allow it to be transported throughout the body?
how do u do 15m-25=9m+17
I need some help please! ^_^ A) Identify the lines that are perpendicular: y = -2; y = 1/5x + 3; x = -2; y +3 = -5(x + 2) B) Write an equation in slope-intercep
What is the term used to describe a person who served a ruler or prince? A. Renaissance man B. humanist C. sprezzatura D. courtier
here (is, are) several of the phone numbers that you asked me to copy for you. a. is b. are