Arh4914 Arh4914
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound how many ounces of almonds can be bought for $2.05

Respuesta :

zanair zanair
  • 15-03-2022

Answer:

4.1 Ounces can be bought

Step-by-step explanation:

1 Pound = 16 Ounces

16Oz. = $8

Divide both by the common factor of Eight (8)

16/8 = 2 Oz.

8/8 = $1

2 Oz = $1

1 Oz. = .50

2.05/.50 = 4.1

If each ounce cost .50 cents 4.1x.50 should equals $2.05

and .50x16 should be 8

Answer Link

Otras preguntas

Cellular respiration is the process by which cells use oxygen to release the stored energy from the bounds of sugar molecules True or false?
Find the simple interest on a P10500 loan at 20% for two years. (showyour process to get two points)DOD12Dan​
Ulian has to read 4 articles for school. He has 8 nights to read them. He decides to read the same number of articles each night. How many articles will he have
If your correct i will give u brainlist
NEED HELP ASAP thanks + BRAINLIST only for correct answer
the term big bang refers to​
Rapid growth of population increases the poverty. true or false​
Making a financial transaction based on information not available to other investors is known as A. Sarbanes-Oxley B. fair disclosure C. insider trading D. sell
True or false of the matrix question?
Describe one opportunity for forgiveness offered in a major world religion(sorry their was no religion option) , only type if you have the answer or I’ll report